Chustonoszenie

Chustonoszenie, czyli noszenie dziecka w chuście

 

Na całym świecie opieka okołoporodowa przybiera różne formy za sprawą kultury i tradycji, ale jest jedna wspólna rzecz w każdej szerokości geograficznej: noszenie dzieci. Ludzkie niemowlę nie jest w stanie po porodzie egzystować ani poruszać się samodzielnie, dlatego ewolucyjnie jesteśmy tzw. Noszeniakami. Warto do noszenia swoich dzieci użyć narzędzi, które ułatwiają te zadanie, mianowicie: chusta bądź nosidło.

Chusta to prostokątny długi pas tkaniny, która zawiązana w odpowiedni sposób umożliwia bezpieczne noszenie dzieci już w wieku noworodkowym.
Nosidło przypomina plecak, który służy do transportu dzieci, które potrafią już siedzieć samodzielnie.

 

Dlaczego noszenie dziecka w chuście jest ważne, a nawet potrzebne?

 

Chustonoszenie to przede wszystkim bliskość i budowanie więzi ze swoim dzieckiem. Więź to niewidzialna nić, którą jesteśmy połączeni z dzieckiem, a budulcem jest dotyk zaspokajanie potrzeb i poczucie bezpieczeństwa dawane maluchowi. Kiedy nosimy dziecko w chuście szybciej poznajemy potrzeby swojego niemowlęcia, a co za tym idzie- szybciej możemy na nie zareagować. Dzięki temu dziecko czuje się bezpiecznie, zrelaksowane, buduje zaufanie do swojego opiekuna, a to wszystko zapewnia mu dobrostan psychofizyczny.
Noszenie dziecka w chuście zapewnia mu stały dostęp do rodzica, podczas którego uczy się poznawania otoczenia. Ponadto dziecko do spokojnego snu szczególnie potrzebuje dotyku i bliskości, a czasami kołysania, które przypomina mu życie płodowe- chusta jest do tego idealnym rozwiązaniem.

 

Kiedy można zacząć nosić dziecko?

Noszenie dziecka w chuście najlepiej zacząć wtedy, kiedy rodzice poczują się już pewnie w nowej roli i gotowi do rozpoczęcia przygody chustonoszenia.

 

Jak wygląda konsultacja?

Podczas konsultacji indywidualnej nauczę Cię wiązania chusty, w zależności
od wieku i etapu rozwoju Twojego dziecka.

Spotkanie trwa zwykle około 2 godziny. W tym czasie opowiem Ci o prawidłowej pozycji dziecka w chuście/nosidle, wybierzemy wiązanie odpowiednie dla Ciebie
i Twojego malucha, zaprezentuję wiązanie na profesjonalnej lalce i przejdziemy do nauki praktycznej. Uwzględniam w tym czasie przerwy na karmienie, przewijanie, drzemkę. Pomagam także w wyborze zakupu pierwszej chusty- opowiem Ci o długościach, składzie i gramaturze. Po konsultacji zostaję do Twojej dyspozycji - odpowiadam na pytania, koryguję ewentualne drobne niedociągnięcia na podstawie zdjęć.

Możemy się także umówić na spotkanie uzupełniające.

 

Zapraszam także na warsztaty chustonoszenia w Poznaniu!

 

Warsztaty chustonoszenia adresowane są do rodziców, którzy dopiero spodziewają się dziecka i chcieliby wykorzystać swoje umiejętności tuż po porodzie. Opowiem w tym czasie o fizjologii dziecka noszonego w chuście, zaletach noszenia i przede wszystkim jak prawidłowo zamotać dziecko. Podczas warsztatów noszenia dzieci duży nacisk kładę na część praktyczną.
Zapewniam niezbędny sprzęt, czyli chusty różnego rodzaju, a także specjalistyczne, dociążone lalki, które wielkością i ciężarem przypominają noworodka.
Po warsztatach, kiedy Wasz Maluszek będzie już na świecie możemy także umówić się na spotkanie uzupełniające.

 

Czy na konsultację potrzebna jest chusta?

Jeśli nie posiadasz jeszcze swojej chusty nie kupuj jej „na szybko” przed spotkaniem. W swoim doradczym stosie mam dużo chust o różnych splotach i gramaturze, dzięki którym będziesz mógł/mogła zawiązać i wybrać odpowiednią dla siebie. Na spotkaniu też okaże się, jaki rozmiar chusty będzie dla Ciebie najbardziej optymalny. Ponadto po konsultacji oferuję także możliwość wypożyczenia bądź zakupu chusty.

 

Pamiętaj, że spotkanie z Doradcą Noszenia jest najlepszą drogą do nauki prawidłowego noszenia dziecka w chuście.

 

 

ANKIETA

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 troskliwirodzice.com Wszelkie prawa zastrzeżone.