Jaki laktator wybrać?

Jaki laktator wybrać?

Kompletując wyprawkę dla siebie i noworodka często pojawia się dylemat – jaki laktator będzie odpowiedni dla mnie? Czy będę go potrzebować?

 

Tak naprawdę w większości przypadków dopiero po urodzeniu dziecka i zapoznaniu się z jego umiejętnościami ssania piersi będziesz w stanie określić, jaki typ laktatora będzie Ci najbardziej potrzebny.

 

Co powinnaś wiedzieć o laktatorach?

 

Najprościej – laktatory dzielimy na ręczne i elektryczne.

Ręczny laktator służy do sporadycznego odciągania – np. w nawale, albo na krótkie wyjścia, kiedy chcesz przygotować porcję swojego mleka dla dziecka. Laktator ręczny jest cichy i tani, ale wymaga też od nas większego nakładu pracy podczas odciągania.

 

Laktator elektryczny zasilany jest bateryjnie lub sieciowo. Laktator elektryczny jest przydatny, kiedy potrzebujesz wystymulować laktację – np. wtedy kiedy ze względów zdrowotnych nie możesz przebywać z dzieckiem bezpośrednio po porodzie. Coraz więcej oddziałów położniczych jest wyposażonych w elektryczny laktator klasy szpitalnej, w przypadku kiedy będziesz potrzebować pozyskać swoje mleko. Szpitalne laktatory są całkowicie bezpieczne w użytkowaniu, gdyż każda pacjentka otrzymuje swój osobisty zestaw laktacyjny.

Ponadto elektryczny laktator przydatny jest też wtedy, kiedy masz bliźniaki na pokładzie, albo docelowo chcesz karmić dziecko swoim odciągniętym pokarmem lub kiedy wiesz, że po porodzie szybko wrócisz do pracy.  

Sugerując się możliwościami laktatora elektrycznego zwróć uwagę na regulację mocy ssania, możliwość wyboru rozmiaru lejka, a także dodatkowe akcesoria – np. pojemniki do przechowywania pokarmu.

 

Na rynku jest też dostępny silikonowy odciągacz pokarmu vel. Magiczna butelka vel. Haakaa vel. kolektor pokarmu vel.… „30zł które odmieni Wasze życie” ;) Co to takiego?

To silikonowa butelka połączona lejkiem, dzięki której możesz zbierać nadmiar pokarmu np. podczas nawału ale także może służyć jako mini laktator do odciągania mleka. Nie ma w nim żadnego mechanizmu, nie potrzebuje baterii, prądu i można go użyć w każdej sytuacji i w każdym miejscu. Odciąganie mleka jest bardzo proste i nie wymaga użycia rąk, do tego, można stosować kolektor pokarmu przy jednoczesnym odciąganiu laktatorem drugiej piersi lub karmieniu dziecka, co oszczędza czas każdej młodej mamy.

 

O czym jeszcze koniecznie musisz pamiętać?

-Nie kupuj używanego laktatora. Przede wszystkim ze względów higienicznych. Nie masz pewności, jak dotychczas ten sprzęt był używany, konserwowany, a także czy wszystkie uszczelki są szczelne a laktator zachował swoje parametry techniczne.  

-Pamiętaj o doborze lejka. Na rynku istnieje mnóstwo firm i jeszcze więcej możliwości wyboru laktatora, jednakże rozmiar lejka dopasowany do Twojej brodawki powinien być kluczową kwestią. Producenci często przekazują wskazówki, jak dopasować rozmiar lejka do Twoich potrzeb.

-Pamiętaj o wyparzeniu lakatora przed pierwszym użyciem. Przeczytaj instrukcję obsługi jak to wykonać. Ze względu na różną budowę poszczególnych laktatorów każdy z nich może potrzebować innego sposobu utrzymania higieny.

-Nie martw się, kiedy po przystawieniu laktatora do piersi pokarm od razu nie zaczyna płynąć. Burza hormonalna, która dzieje się po porodzie w Twoim organizmie musi ochłonąć, a ciało musi się przyzwyczaić do korzystania z laktatora. Pamiętaj, że do prawidłowego wypływu pokarmu konieczny jest spokój, relaks i pewność siebie, a pierwsze krople w lejku mogą pojawić się dopiero po kilku minutach odciągania.

 

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 troskliwirodzice.com Wszelkie prawa zastrzeżone.