W ostatnich dniach, kiedy wizyty poporodowe musiały przybrać nieco inny charakter- jednym z najczęstszych tematów jaki pojawia się w naszych rozmowach jest… kupa. Dlaczego jest to dla nas tak ważne? Ilość zabrudzonych pieluszek jest jednym z aspektów „Wskaźników skutecznego karmienia”. Kiedy zsumujemy dobowo ilość karmień, długość karmień, karmienia nocne i dodamy do tego ilość zabrudzonych pieluszek- mamy gotową odpowiedź na to, czy Wasze dziecko się najada
Pierwsza kupka noworodka – smółka- jak sama nazwa wskazuje – jest ciemna, czarno-zielona i oleista. W smółce znajdują się resztki płynu owodniowego, mazi płodowej, enzymów trawiennych, a także bilirubina. Smółka pojawia się przez około pierwsze 3 dni życia noworodka.
Po smółce przychodzą tzw. Stolce przejściowe. W jelitach noworodka zaczyna rozwijać się dobra flora bakteryjna. Kupki mogą mieć kolor od zielonkawego, przez brązowy do żółtego. Konsystencja kupy może być półpłynnna, a nawet spieniona. Dziecko może oddawać stolec nawet po każdym karmieniu.
Kupka dziecka karmionego piersią będzie najczęściej żółta, koloru musztardy/jajecznicy z białymi grudkami (jak serek grani). Może też przybierać odcienie zieleni. Najczęściej pojawia się około 4-6 na dobę.
Około 6 tygodnia życia dziecka jelita wejdą na kolejny schodek dojrzałości, a kupka wtedy może pojawiać się nawet raz na tydzień. Dzieje się tak dlatego, że mleko mamy jest bardzo dobrze przyswajalne. Jeśli Bobas nie manifestuje przy tym objawów bólu brzucha, prężenia, niepokoju to spokojnie możemy poczekać na pojawienie się brudnej pieluszki. W przypadku wystąpienia powyższych dolegliwości można wspomóc się masażami brzuszka, ciepłymi okładami, kąpielą. Jak możecie zauważyć na zdjęciu – na dolegliwości brzuszkowe pomaga także chustonoszenie!
Kupa u dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym pojawia się raz na dzień-dwa. Kolorystycznie może być od zielonkawej przez żółtą do brązowej. Konsystencja jest nieco bardziej zbita od kupki dziecka karmionego piersią – przypomina margarynę. U dziecka karmionego mieszanką mogą pojawiać się zaparcia.
Jakie jeszcze kupy mogą nas zaskoczyć?
-Czarna (u dzieci starszych niż 3 doby) -związana jest z obecnością strawionej krwi w kale- do konsultacji z pediatrą!
-Ciemnozielona – jeśli dziecko przyjmuje preparaty żelaza
-Śluz w kupie- sporadycznie może się pojawiać, ale kiedy jest go dużo i często może to świadczyć np. o alergii pokarmowej
-Nitki krwi w stolcu- mogą współtowarzyszyć alergii pokarmowej, do konsultacji z pediatrą
-Biała- może świadczyć o problemach z wątrobą- koniecznie trzeba skonsultować to z pediatrą!
-Z resztkami pokarmowymi – Po rozszerzeniu diety resztki pokarmowe są zauważalne w kupie nawet do 3-4 roku życia dziecka.
Jak widzicie- kupka u dzieci jest bardzo ważnym aspektem, z którego możemy wywnioskować, jakie samopoczucie ma nasz Maluszek. Liczcie, obserwujcie, pytajcie.