#nierodziszsama

#nierodziszsama

Koronawirus najszybciej dotyka osoby o obniżonej odporności. W przypadku ciąży, porodu i połogu mamy niewiele jak dotąd danych, jednakże uważa się, że kobiety w ciąży nie są bardziej zarażone na zachorowanie niż reszta populacji.

 

Jak sobie radzić? Jak się przygotować? 

 

Ciężarna powinna szczególnie dbać o higienę, unikać wychodzenia z domu oraz kontaktów z osobami potencjalnie chorymi. Bardzo ważne jest, żeby obserwować siebie, swój organizm oraz swoje dziecko. 

W jaki sposób? Co powinno Cię zaniepokoić?

Objawy infekcji: gorączka, suchy kaszel, duszności, trudności w oddychaniu. W przypadku podejrzenia u siebie koronawirusa, skontaktuj się ze stacją Państwowej Inspekcji Sanitarnej. 

 

Ponadto – obserwuj ruchy płodu. W przypadku osłabionych ruchów dziecka – zjedz coś słodkiego, usiądź w wygodnej dla siebie pozycji, połóż rękę na brzuchu i poczekaj spokojnie na ruchy maluszka. Jeśli nie pojawią się do godziny – skontaktuj się koniecznie z Twoją położną, lekarzem prowadzącym bądź izbą przyjęć. 

Skurcze macicy – jeśli pojawi się regularna czynność skurczowa, która nie ustępuje po prysznicu ani po odpoczynku – najprawdopodobniej zaczyna się poród.  Zanim pojedziesz na izbę przyjęć - upewnij się, jakie obecnie panują zasady w szpitalu, który wybrałaś. 

Odpływanie wód płodowych- wody płodowe mogą popłynąć spektakularnie i obficie, ale także możesz czuć delikatne sączenie, czasami mylone z moczem bądź śluzem. Wody płodowe są bezbarwne i bezzapachowe. Jeśli pojawi się zielony/ciemnożółty/brunatny kolor wód płodowych i nieprzyjemny zapach- niewzłocznie zgłoś się do szpitala. Jeśli masz dodani wynik GBS należy także zgłosić się do szpitala. W przypadku ujemnego wyniku GBS, odpływania bezbarwnego i bezzapachowego płynu owodniowego i prawidłowego odczuwania ruchów płodu- powinnaś zgłosić się do szpitala w ciągu 6godzin od momentu odpłynięcia wód płodowych. 

Krwawienie – w przypadku krwawienia żywoczerwoną krwią z dróg rodnych- pilnie zgłoś się do szpitala!

 

Czas kwarantanny warto wykorzystać na przygotowania do podróży, jaką jest poród i połóg. Obecna sytuacja w szpitalach (m.in. zakaz odwiedzin i zakaz porodów rodzinnych) sprawia, że masz prawo czuć się zagubiona. Przygotuj się najlepiej jak potrafisz. Naucz się jak obserwować wskaźniki skutecznego karmienia piersią, przygotuj plan połogu, spakuj torbę do porodu. Potrzebujesz listę niezbędnych rzeczy? Daj znać – wyślę Ci mailowo  


Może warto napisać list do swojego dziecka? Napisz o tym co czujesz, jak się przygotowujesz i jak wyobrażasz sobie Wasze spotkanie. Dla Ciebie może być to forma poukładania myśli i emocji, dla Twojego dziecka – pamiątka, jak radziłaś sobie w tym skomplikowanym czasie. Czeka Was misja do wykonania, ale pamiętaj, że siła jest kobietą i odwaga jest kobietą. Zaufaj sobie, bo masz w sobie wszystko co potrzebne do porodu. Dasz radę! 

 

Stwórz playlistę, która doda Ci motywacji albo przynosi ukojenie i odprężenie. Dodaj też utwory, które wspólnie słuchacie z partnerem- to da Ci namiastkę jego obecności na Sali porodowej. Zapakuj do torby swój ulubiony słodycz – poród to ważny dzień- warto mieć czym świętować  Zainstaluj aplikację do rozmów wideo na Twoim telefonie – wspaniałe dobrodziejstwo XXI wieku. 

 

Poród to także Twoje narodziny jako matki. Pamiętaj, że nie musisz być niezniszczalna i kuloodporna. Przede wszystkim daj sobie czas. Poznaj się ze swoim dzieckiem. Porozmawiaj z partnerem o Waszych potrzebach i oczekiwaniach. Twoja wioska wsparcia w większej mierze to teraz świat online- skorzystaj z konsultacji specjalistów jeśli tego potrzebujesz. Nie bój się i naucz się prosić o pomoc. Tatusiowe bardzo chętnie wyręczą Was w obowiązkach, jeśli tylko im na to pozwolicie i pokażecie, jak to zrobić, a przede wszystkim… docenicie ich starania ;)

 

#niejesteśsama  #nierodziszsama– w szpitalu jest personel medyczny, który chce Ci pomóc i będzie Cię wspierać jak tylko potrafi, żeby pierwsze chwile macierzyństwa były dla Ciebie pozytywnym doświadczeniem. 

Po porodzie wizyta patronażowa położnej w domu najprawdopodobniej będzie musiała się ograniczyć do wizyty pierwszorazowej, natomiast kolejne będą odbywać się online bądź telefonicznie – Twoja położna da Ci wszelkie wskazówki, których będziesz potrzebować. 

Wszyscy jesteśmy w nowej i trudnej sytuacji, dlatego musimy się nauczyć funkcjonować w tych nietypowych warunkach. 

 

 

Wspierajmy siebie nawzajem i pamiętajmy o życzliwości. 

 

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 troskliwirodzice.com Wszelkie prawa zastrzeżone.