Pierwsza kąpiel noworodka

Pierwsza kąpiel noworodka

Pierwsza kąpiel noworodka jest jednym z większych wyzwań, z którym mierzą się rodzice po powrocie do domu. Poniżej zostawiam kilka wskazówek, dzięki którym pierwsza kąpiel będzie dla Was łatwiejsza: 

1. Czas

 

Kiedy wykąpać noworodka? Wtedy, kiedy czujesz się na siłach. Nie ma ściśle określonej reguły dotyczącej czasu kąpieli. Na początku maluch może być kąpany „na sucho” – czyli przecierany mokrymi płatkami kosmetycznymi, a kiedy poczujesz się pewniej w trzymaniu i noszeniu dziecka przenieś kąpiel do wanienki.

 

2. Miejsce

 

Zanim rozbierzesz maluszka przygotuj przestrzeń, w którym będziesz go kąpać.

Wszelkie niezbędne akcesoria powinny być w zasięgu ręki. Wanienka powinna stać w wygodnym dla Ciebie miejscu.  Temperatura powietrza podczas kąpieli noworodka nie powinna być niższa niż 22 stopnie Celsjusza. Do wanienki polecam nalać wodę o temperaturze około 38-39*C. Dlaczego taka wysoka? Zanim przeniesiemy wanienkę (najczęściej do pokoju), rozbierzemy maluszka i zaczniemy kąpiel to temperatura wody wystygnie do tej pożądanej- 37* C. Możesz zaopatrzyć się w pływający bądź elektroniczny termometr. Pamiętaj, że poziom wody podczas pierwszych kąpieli nie powinien być wysoki – najczęściej 1/3 wanienki- ze względu na kikut pępowinowy, którego staramy się nie zamaczać.

 

3. Gąbka? Myjka? Leżak? Hamak?

Na rynku istnieje mnóstwo akcesoriów kąpielowych przeznaczonych już od pierwszych dni życia dziecka. Osobiście najczęściej polecam najbardziej uniwersalny gadżet jakim jest… tetrowa pieluszka! Pieluszka pełni funkcję zarówno antypoślizgową, jak i myjącą, a maluchy okryte zwilżoną tetrą lepiej reagują na pobyt w wanience. Gąbki i myjki mogą być siedliskiem bakterii, więc konieczne jest utrzymywanie higieny i regularna wymiana tego typu gadżetów.

 

4. Kosmetyki

 

Wyznaję żelazną zasadę: mniej= lepiej. Delikatna skóra dziecka nie wymaga pielęgnacji specjalistycznymi preparatami. Do kąpieli w zupełności wystarcza czysta woda bądź z dodatkiem mleka mamy.

 

5. Technika

 

Zanurzanie maluszka zaczynam od stópek-następnie pupa i ramiona. Staraj się trzymać dziecko bokiem do powierzchni wody. To daje bobasowi możliwość obserwowania tego co się dzieje dookoła niego w 3 wymiarach: widzi pod sobą wodę, przed sobą przestrzeń/ściany wanienki, a u góry opiekuna, który go kąpie. Nigdy nie zanurzaj dziecka zaczynając od pupy bądź pleców.

 

6. Osuszanie

 

Po kilkuminutowej kąpieli czas na wyjęcie dziecka z wanny, co najczęściej obarczone jest grymasem bobasa. Pamiętaj, że osuszanie delikatnej skóry dziecka powinno być przez dotyk, nie pocieranie. Jeśli podczas kąpieli zamoczył się pępek - osusz go patyczkiem.  Na koniec – już na przewijaku- przemywamy twarz i oczy dziecka. Uszy – jeśli widzimy woszczynę – przecieramy zwilżonym gazikiem. Po umyciu przeczesujemy głowę dziecka miękką szczoteczką. Warto też rozważyć delikatny masaż- dzieci uwielbiają rytuały, więc krótki relaks może pomóc maluszkowi zasnąć. 

 

Zachęcam także do zakładki Porady Wideo, gdzie znajdziesz szczegółowy film o tym, jak pielęgnować noworodka :) 

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet
Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2023 troskliwirodzice.com Wszelkie prawa zastrzeżone.